• (0472) 64-10-00
  • CSBC@business-college.com.ua

Куклін: Як нам наздогнати університети США?

У квітні-травні цього року я проходив навчання в Університеті Штату Флорида (Florida State University – FSU) за конкурсною грантовою програмою Державного Департаменту США «Управління освітою та лідерство». Наша група складалася із 12 керівників ВНЗ зі всіх регіонів України. Я не буду зупинятися на політичних, економічних та інших відмінностях штату Флорида (та США загалом) від України, а розповім, у чому ж, на мій погляд, головна відмінність наших систем вищої освіти.

Перша відмінність. У штаті Флорида проживає уже 20 млн. осіб – і населення щорічно збільшується на 400 тисяч. На території штату розташовано 13 суспільних і 38 приватних університетів, а також – 28 муніципальних коледжів, які і складають систему вищої освіти. Контингент студентів в університетах може доходити до 60 тисяч (наприклад, University of Florida), а у коледжах – до 165 тисяч (Miami Dade College – найбільший коледж в США). В Україні – 659 ВНЗ, найбільше студентів навчається у Національному університеті біоресурсів і природокористування України – 39 тисяч осіб.

По-друге: вища освіта – і в університетах, і у коледжах – тільки платна. За навчальний рік у FSU доведеться заплатити до $40000, а у коледжах – до $6000. Для абітурієнтів із інших штатів ціна навчання у коледжах приблизно у 2,5 разів вища.

Разом з тим, існує велика кількість програм і грантів, які дозволяють суттєво зменшити або повністю компенсувати студенту витрати на освіту. Наприклад, програма «Needs vs Merit» – потрібно мати гарні шкільні оцінки і довести фінансову неспроможність батьків оплачувати навчання. Або програма «Early Notification» – коли батьки, у той час, як їхня дитина навчається у 6 класі середньої школи, подають заяву до офісу Губернатора про брак коштів для навчання дитини в університеті. Є програми для абітурієнтів-спортсменів, абітурієнтів – колишніх військовослужбовців, велика кількість програм від релігійних організацій або філантропів.

Потрібно відзначити, що Губернатор штату Флорида уміло балансує у рівносторонньому «залізному трикутнику» вищої освіти: Доступність – Вартість – Якість.

Третя відмінність: штат створив майже ідеальні «сходи освіти». Усі університети працюють за бакалаврськими програмами «2+2». Випускник коледжу, який отримав ступінь асоціата АА, може вступити на 3-й курс будь-якого університету штату: якість підготовки і програми однакові. У студентів навчальний рік складається із двох семестрів, але всі університети (коледжі) працюють за системою 3-х семестрів: осінній, весняний і літній. Вибирай, що тобі більше підходить. У Америці давно всі зрозуміли, що головне – це не диплом, а професійні навички, якими ти особисто володієш. Середній вік студента – 27 років: люди навчаються – працюють – знову навчаються – знову працюють – і цей процес, залежно від обраної спеціальності, може тривати більшу частину життя.

Четверта відмінність – система адміністрування у ВНЗ. Все по-іншому і дуже ефективно працює. Наша програма передбачала диспути з різними керівниками. Ми зустрічалися з Губернатором штату, Президентами та Віце-Президентами університетів і коледжів, представниками Держдепартаменту США, сенаторами та іншими професіоналами у своїх галузях. Дійсно, ці люди – Лідери, у яких є чому повчитися, і їхній досвід побудови професійної кар’єри заслуговує на повагу.

Але найголовніша відмінність їх від нас: якісна і доступна вища освіта – це найважливіша умова економічного розвитку країни та одна із національних ідей США. Ось чому вони розширюють доступ до вищої освіти через систему муніципальних коледжів. Ось чому FSU за останні 5 років отримав $1 млрд., а Університет Флориди планує за 5 років залучити $3,5 млрд від спонсорів і випускників. І ось чому більшість американців вірить у свою країну, «де у кожного є рівні можливості, де кожний вносить свій вклад і грає за тими ж правилами, що і всі» (Президент США Барак Обама).

Ну і як же нам наздогнати університети США? Відповідь придумайте самі…

P.S. Мій варіант відповіді: Чекати не будемо. Черкаський державний бізнес-коледж спільно з американськими колегами розпочинає роботу по відкриттю у м. Черкаси Інтернаціонального Центру Broward College, Florida – лідера міжнародної освіти у США.

Олег Куклін, директор Черкаського державного бізнес-коледжу

Джерело: «Прочерк»

Інші новини

Угода про співпрацю з Oxford House College and SOL Camps International
Угода про співпрацю з Oxford House College and SOL Camps International Черкаський державний бізнес-коледж є офіційним представником Oxford House College. 12 квітня 2016 року коледж підписав у ...
Брейн-ринг, присвячений Дню космонавтики
Брейн-ринг, присвячений Дню космонавтики 12 квітня 2016 р. викладачі фундаментальних дисциплін провели брейн-ринг, присвячений Дню космонавтики, в якому взяли уч ...
«Кращий студент 2015/2016 навчального року»
«Кращий студент 2015/2016 навчального року» Підсумки конкурсу «Кращий студент 2015/2016 навчального року» Вітаємо студентів-переможців щорічного конкурсу «Кращий ...