• (0472) 64-10-00
  • CSBC@business-college.com.ua

Куклін: Як нам наздогнати університети США?

У квітні-травні цього року я проходив навчання в Університеті Штату Флорида (Florida State University – FSU) за конкурсною грантовою програмою Державного Департаменту США «Управління освітою та лідерство». Наша група складалася із 12 керівників ВНЗ зі всіх регіонів України. Я не буду зупинятися на політичних, економічних та інших відмінностях штату Флорида (та США загалом) від України, а розповім, у чому ж, на мій погляд, головна відмінність наших систем вищої освіти.

Перша відмінність. У штаті Флорида проживає уже 20 млн. осіб – і населення щорічно збільшується на 400 тисяч. На території штату розташовано 13 суспільних і 38 приватних університетів, а також – 28 муніципальних коледжів, які і складають систему вищої освіти. Контингент студентів в університетах може доходити до 60 тисяч (наприклад, University of Florida), а у коледжах – до 165 тисяч (Miami Dade College – найбільший коледж в США). В Україні – 659 ВНЗ, найбільше студентів навчається у Національному університеті біоресурсів і природокористування України – 39 тисяч осіб.

По-друге: вища освіта – і в університетах, і у коледжах – тільки платна. За навчальний рік у FSU доведеться заплатити до $40000, а у коледжах – до $6000. Для абітурієнтів із інших штатів ціна навчання у коледжах приблизно у 2,5 разів вища.

Разом з тим, існує велика кількість програм і грантів, які дозволяють суттєво зменшити або повністю компенсувати студенту витрати на освіту. Наприклад, програма «Needs vs Merit» – потрібно мати гарні шкільні оцінки і довести фінансову неспроможність батьків оплачувати навчання. Або програма «Early Notification» – коли батьки, у той час, як їхня дитина навчається у 6 класі середньої школи, подають заяву до офісу Губернатора про брак коштів для навчання дитини в університеті. Є програми для абітурієнтів-спортсменів, абітурієнтів – колишніх військовослужбовців, велика кількість програм від релігійних організацій або філантропів.

Потрібно відзначити, що Губернатор штату Флорида уміло балансує у рівносторонньому «залізному трикутнику» вищої освіти: Доступність – Вартість – Якість.

Третя відмінність: штат створив майже ідеальні «сходи освіти». Усі університети працюють за бакалаврськими програмами «2+2». Випускник коледжу, який отримав ступінь асоціата АА, може вступити на 3-й курс будь-якого університету штату: якість підготовки і програми однакові. У студентів навчальний рік складається із двох семестрів, але всі університети (коледжі) працюють за системою 3-х семестрів: осінній, весняний і літній. Вибирай, що тобі більше підходить. У Америці давно всі зрозуміли, що головне – це не диплом, а професійні навички, якими ти особисто володієш. Середній вік студента – 27 років: люди навчаються – працюють – знову навчаються – знову працюють – і цей процес, залежно від обраної спеціальності, може тривати більшу частину життя.

Четверта відмінність – система адміністрування у ВНЗ. Все по-іншому і дуже ефективно працює. Наша програма передбачала диспути з різними керівниками. Ми зустрічалися з Губернатором штату, Президентами та Віце-Президентами університетів і коледжів, представниками Держдепартаменту США, сенаторами та іншими професіоналами у своїх галузях. Дійсно, ці люди – Лідери, у яких є чому повчитися, і їхній досвід побудови професійної кар’єри заслуговує на повагу.

Але найголовніша відмінність їх від нас: якісна і доступна вища освіта – це найважливіша умова економічного розвитку країни та одна із національних ідей США. Ось чому вони розширюють доступ до вищої освіти через систему муніципальних коледжів. Ось чому FSU за останні 5 років отримав $1 млрд., а Університет Флориди планує за 5 років залучити $3,5 млрд від спонсорів і випускників. І ось чому більшість американців вірить у свою країну, «де у кожного є рівні можливості, де кожний вносить свій вклад і грає за тими ж правилами, що і всі» (Президент США Барак Обама).

Ну і як же нам наздогнати університети США? Відповідь придумайте самі…

P.S. Мій варіант відповіді: Чекати не будемо. Черкаський державний бізнес-коледж спільно з американськими колегами розпочинає роботу по відкриттю у м. Черкаси Інтернаціонального Центру Broward College, Florida – лідера міжнародної освіти у США.

Олег Куклін, директор Черкаського державного бізнес-коледжу

Джерело: «Прочерк»

Інші новини

У Черкасах молодь знайшла креативні підходи до вирішення проблем української економіки
У Черкасах молодь знайшла креативні підходи до вирішення проблем української економіки Готові пропозиції для удосконалення програми соціально-економічного розвитку регіону та його підприємств розробили студе ...
Молоді дизайнери розроблять альтернативні варіанти оформлення зовнішньої реклами в Черкасах
Молоді дизайнери розроблять альтернативні варіанти оформлення зовнішньої реклами в Черкасах 18-19 червня у приміщенні Черкаського державного бізнес-коледжу відбудеться перший в Черкасах дизайн-хакатон «Вивіска La ...
Вітаємо Бурмістрова Сергія Владиславовича із захистом дисертації!
Вітаємо Бурмістрова Сергія Владиславовича із захистом дисертації! Вітаємо Бурмістрова Сергія Владиславовича із захистом дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук ...